Zespół zabytków / Na liście UNESCO od 1988 r.
|
Zespół zabytków / Na liście UNESCO od 1988 r.
|
Zespół zabytków / Na liście UNESCO od 1987 r.
Londyńska dzielnica Westminster z budynkiem parlamentu i opactwem westminsterskim jest symbolem dwóch najważniejszych instytucji Wielkiej Brytanii. Pałac westminsterski reprezentuje siłę demokratycznej władzy , opactwo zaś jest miejscem koronacji królów Anglii począwszy od Wilhelma Zdobywcy Pałac westminsterski i wieża Big Ben ze słynnym zegarem usytuowane są nad Tamizą
Opactwo westminsterskie zostało ufundowane w połowie XI w. przez króla Edwarda Wyznawcę. W tym czasie na rozległych łąkach nad Tamizą stał już pałac - aż do XVI w. główna rezydencja królewska. Po wyprowadzce dworu Henryka VIII do Whitehall, od 1547 r. odbywały się w nim posiedzenia parlamentu. W 1834 r. pałac westminsterski spłonął niemal doszczętnie i w 1840 r. rozpoczęto budowę nowej siedziby parlamentu. Imponujący gmach, którego fasada mierzy 280 m długości, nawiązuje do gotyckiego stylu Tudorów. Jego integralną częścią jest ocalały z pożogi Westminster Hall z końca XIV w. Zajmuje on fragment zachodniego skrzydła parlamentu, flankowanego (otoczonego z obu stron) przez Big Ben - słynną wieżę z zegarem. Opactwo westminsterskie również nie zachowało się do naszych czasów w swej pierwotnej postaci. W 1245 r. świątynię kazał przebudować król Henryk III na wzór francuskich katedr. Fasada otoczona dwiema potężnymi wieżami jest dziełem neogotyckim z XIX w.
Średniowiecze pamiętają jedynie XVIII-wieczny krużganek klasztorny, Dom Kapituły i Kaplica Świętej Wiary. O ciągłości tradycji świadczą znajdujące się tam: tron koronacyjny i nagrobki niemal wszystkich władców .
Stonehenge
|