Skarby kultury UNESCO w Europie

 

Opactwo Sankt Gallen

Sankt Gallen opactwo / Na liście UMESCO od 1983 r.
 
Szczególną chlubą benedyktyńskiego opactwa Sankt Gallen, którego początki sięgają VII w., jest klasztorna biblioteka. Jej wspaniałe wnętrze, uznawane za arcydzieło architektury szwajcarskiej doby rokoka, mieści bezcenne zbiory, m.in. 2000 manuskryptów, z czego 400 pochodzi sprzed XI w.
 
Katedra Sankt Gallus i Otmar w późnobarokowym opactwie benedyktynów
 
Sankt Gallen to miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, położone w pobliżu Jeziora Bodeńskiego. Główną atrakcją turystyczną oraz tym co przyciąga ty licznych pielgrzymów jest usytuowane w samym sercu Starego Miasta barokowe opactwo.
W swoim obecnym kształcie opactwo istnieje od XVIII wieku. Katedra wraz z budynkami gospodarczymi powstały w miejscy dawnego średniowiecznego klasztoru benedyktynów, który istniał tu już prawdopodobnie już na przełomie VII i VIII wieku. Jego założycielem był irlandzki mnich (jeden z 12 uczniów św. Kolumbana Młodszego) - Święty Gaweł.
Opactwo jest doskonałym przykładem wielkiego karolińskiego założenia monastycznego i po ostatniej przebudowie reprezentuje późny niemiecki barok.
Na terenie świątyni znajduje się jedna z najbogatszych i najstarszych na świecie bibliotek. Jak do tej pory zgromadzono w niej przeszło 2 tysiące cennych rękopisów i starodruków oraz blisko 160 tysięcy książek.
W 1983 roku opactwo w Sankt Gallen zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
 

 

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl