Średniowieczny Zespól Miejski / Na liście UNESCO od 1997 r.
Pachnący piernikami Toruń, miejsce narodzin Mikołaja Kopernika, urzeka gotycką ceglaną architekturą, nad którą górują wieże kościołów i ratusza, wznoszące się nad szerokim korytem Wisły. Mury, bramy i baszty obronne, pięknie zdobione kamienice i obszerne spichlerze świadczą o zamożności toruńskich mieszczan bogacących się na handlu wiślanym.
Stare Miasto w Toruniu to jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce
Toruń lokowali w 1223 r. Krzyżacy, ale już trzy lata później przenieśli zakładane miasto w górę Wisły, by uchronić je przed częstymi powodziami. W nowym miejscu został wytyczony rynek staromiejski, którego największą ozdobą jest gotycki ratusz zbudowany przez mistrza Andrzeja pod koniec XIV w. , z manierystycznymi szczytami i wieżyczkami dobudowanymi w XVII w. Na drugiej z wież dominujących nad toruńską starówką - kościele farnym św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty - w 1500 r. zawisł olbrzymi dzwon Tuba Dei (łac. trąba Boża). Oprócz fary św. Janów do wspaniałych gotyckich świątyń zaliczają się Kościół p.w. NMP, powiększony w 1636 r. o barokową kaplicę - mauzoleum Anny Wazówny - oraz Kościół p.w. św. Jakuba, główny kościół Nowego Miasta lokowanego w 1264 r. (oba miasta zostały połączone w 1466 r., kiedy Toruń znalazł się pod polskim panowaniem).
Na wieży gotyckiego ratusza staromiejskiego w Toruniu znajduje się taras widokowy.
W jednorodnej stylowo zabudowie mieszkalnej Starego Miasta szczególnie wyróżnia się zespół dwóch kamienic mieszczący muzeum Mikołaja Kopernika. Za jedną z najpiękniejszych uchodzi gotycka kamienica Pod Gwiazdą o zdobionej delikatnymi motywami roślinnymi barokowej fasadzie. Z potężnego zamku krzyżackiego pozostały jedynie ruiny. W lepszym stanie przetrwały obwarowania miejskie, z trzema bramami spośród pierwotnych ośmiu i kilkoma basztami - wśród nich Krzywą Wieżą odchyloną od pionu o 140 cm.
Kopalnia Soli / Na liście UNESCO od 1978 r.
Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce znalazła się - obok Krakowa- wśród pierwszych dwunastu obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niezwykły wygląd wykutych w pokładach soli komór, chodników, rzeźb - istne świadectwo wielowiekowego trudu zaklęte w podziemnym królestwie - stanowi magnes przyciągający rzesze turystów z całego świata.
|
Wieliczka jako źródło wyjątkowo cennej w dawnych czasach soli była znana już wtedy, nim na krakowskim tronie zasiedli pierwsi piastowie. ,,Białe złoto" pozyskiwano wówczas ze źródeł solankowych, a w XII w. rozpoczęła się eksploatacja złóż podziemnych. Od tego czasu datuje się istnienie najstarszej, wciąż czynnej kopalni soli na świecie - Wieliczki. W ciągu wieków wykuto 300 km korytarzy i ponad 2000 komór rozlokowanych na 9 poziomach. Ciężką pracę w sięgających 327 m w głąb ziemi wyrobiskach ilustrują zachowane historyczne urządzenia oraz rzeźby górników przedstawione w rozmaitych zajęciach związanych właśnie z wydobywaniem soli.
Praca w podziemiach jest niebezpieczna, dlatego też wymaga od górników dużej odwagi i poświęcenia. Pracujący pod ziemią, chcąc uchronić się przed czyhającymi nań zagrożeniami, kierowali modlitwy do patronów kopalni.
Kaplica św. Kingi
Najpiękniejszą z kilku podziemnych kaplic jest Kaplica p.w. św. Kingi z końca XIX w., poświęcona księżnej wywodzącej się według legendy z Węgier. Wśród bogatego, w całości wykutego w soli wystroju, uwagę zwracają ołtarze, cykle płaskorzeźb, figury i misterne żyrandole.
W kopalni zachwyt budzą również jeziorka solankowe podziwiane z malowniczych drewnianych schodów i galerii.
|