Skarby kultury UNESCO w Europie

 

Lizbona

 

Klasztor Dos Jeronimos i wieża Belem / Na liście UNESCO od 1983

 

Położone u ujścia Tagu przedmieście Lizbony slynie z dwóch wspaniałych XVI-wiecznych budowli, najpełniej oddających maestrię stylu manuelińskiego. Finezyjnie zdobiona wieża miała za zadanie strzec portu, z którego wyruszali w nieznane najwięksi portugalscy odkrywcy, a klasztor św. Hieronima stał się miejscem pochówku Vasco da Gamy i królów portugalskich.

 

Klasztor św. Hieronima

Klasztor Hieronimitów, wzniesiony w Lizbonie przy wejściu do portu, został założony w 1502 r. Uważany jest za arcydzieło stylu mauelińskiego. Powstał na polecenie króla Manuela I wraz z pobliską wieżą Belém w podzięce za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Monumentalny zabytek upamiętnia także inne wielkie odkrycia geograficzne, stanowiące podwaliny nowożytności. W klasztorze znajdują się m.in. groby króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej, króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg, a także symboliczny nagrobek Vasco da Gamy. Klasztor znajdował sie pod opieką zakonu św. Hieronima, stąd jego nazwa. W jego skrzydłach znajdują się muzea: marynarki i archeologiczne.

 

Wieża Belem 

Dzielnica Belem w Lizbonie to nagromadzenie nie tylko narodowych zabytków i atrakcji turystycznych Portugalii związanych z erą wielkich odkryć geograficznych, ale również przestrzeni publicznych oraz obiektów kulturalnych. Poniższy tekst prezentuje przewodnik po dzielnicy Belem w Lizbonie, jej zabytkach i miejsach wartych zobaczenia oraz dodatkowo zawiera turystyczną mapę Lizbony oraz galerię zdjęć z Belem.

Belem dodatkowo to również gratka dla smakoszy, w szczególności słodkości za sprawą przepysznych Pasteis de Belem. Wreszcie to z tego miejsca w roku 1497 Vasco da Gama wyruszał na odkrycie drogi morskiej do Indii. Odwiedzając Lizbonę  koniecznie trzeba sobie zaplanować kilka godzin na wizytę w Belem i zobaczenie atrakcji turystycznych tej dzielnicy, której nazwa, jakbyśmy ją chcieli przetłumaczyć na język polski znaczy Betlejem.

 

Zobacz więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Torre_de_Bel%C3%A9m

 

Sintra

 

Zamek królewski i pałace / Na liście UNESCO od 1995 r.
 
Krajobraz Sintry jest bardzo harmonijny. Malowniczo wkomponowane w zalesione pasmo urwistej Serry zamek królewski i pałace arystokracji, ruiny mauretańskiej twierdzy i XIX-wieczne rezydencje otoczone przez wspaniałe ogrody z pewnością zasłużyły na przyznanie temu miejscu miana portugalskiej Arkadii.
 
Pałac Pena to jeden z symboli Portugalii
 
Sintra należy do najpiękniejszych miejsc w Portugalii, a z uwagi na serię znajdujących się tu zabytków została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to miasto szczególne nie tylko z uwagi na atrakcje architektoniczne, ale również z uwagi na malownicze położenie i panujący tu mikroklimat. Teren niewielkiego miasteczka otaczają wzgórza i obszary porośnięte dorodnymi lasami. Z szeregu zabytków na uwagę zasługuje przede wszystkim Stare Miasto oraz panujący nad nim niepodzielnie Castelo dos Mauros, czyli niepowtarzalny mauretański zamek. Teren zamku otacza niezwykły park. Zaprojektował go Ferdynand von Sachsen-Coburg – mąż portugalskiej królowej Marii II, a jego twórcą niemiecki baron Wilhelm von Eschweg. Roślinność nie gra w nim głównej roli, bo oprócz niej znajduje się tu mnóstwo pięknych altan, grot, oczek wodnych i stawów czy bajecznych, wijących się ścieżek. Drugim obok zamku zabytkiem, który trzeba tu koniecznie odwiedzić jest Palacio Nacional de Sintra – pałac królewski w centrum Starówki, ale na szczególne uznanie zasługuje Palacio da Pena. Jego wygląd do złudzenia przypomina pałace z andersenowskich baśni.
 
 
 
.
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl