Skarby kultury UNESCO w Europie

 

Kolonia

Katedra św. Piotra i NMP / Na liście UNESCO od 1996 r.
 
Budowana z przerwami przez 632 lata świątynia w Kolonii powstała specjalnie dla przechowywania relikwiarza ze szczątkami Trzech Króli. Jej ogromne wieże były najwyższymi budowlami świata do 1884 r., gdy pojawiły się pierwsze drapacze chmur.
 
 Budowa katedry w Kolonii trwała z przerwami ponad 600 lat
 
Katedra kolońska, której budowa odbywała się w latach 1248 - 1880, należy do arcydzieł średniowieczno-gotyckiej sztuki architektonicznej. Spośród największych kościołów świata kolońska budowla uosabia typ gotyckiej katedry w najczystszej i najdoskonalszej postaci. Po zakończeniu budowy w 19 wieku uznana została za największą budowlę świata. Katedra posiada największą na świecie fasadę o powierzchni 7 000 m² i ozdobiona jest dwiema potężnymi wieżami o wysokości 157 metrów każda. W katedrze znajdują się liczne dzieła sztuki: kolorowe witraże, ottoński krucyfiks Gerokreuz (970 r.n.e), który jest najstarszą rzeźbą cywilizacji zachodniej, relikwiarz Trzech Króli (1180-1225), wspaniałe eksponaty sztuki złotniczej z regionu dolnego Renu, ołtarz patronów miasta (ok. 1450) wykonany przez Stephana Lochnera, dzieła kolońskiej szkoły malarstwa oraz zespół organów. Historycy sztuki uważają, że katedra to przykład wyjątkowej harmonii elementów architektonicznych różnych epok. Ten niezaprzeczalny symbol Kolonii znajduje się w samym centrum i wygląda jak gigantyczny strażnik miasta.
 
 

Lubeka

Miasto Hanzeatyckie / Na liście UNESCO od 1987 r.
 
Lubeka była w średniowieczu nazywana ,,królową Hanzy", bowiem stała na czele związku miast handlowych pobrzeża Bałtyku, który zmonopolizował handel w rejonie Morza Północnego i Bałtyckiego. Wspaniały gotycki ratusz, 7 kościołów, bogate kamienice, słynna brama Holsztyńska są dowodem minionej potęgi miasta.
 
 Brama Holsztyńska to brama miejska będąca częścią średniowiecznych fortyfikacji miasta
 

Historyczny rdzeń miasta hanzeatyckiego Lubeki został uznany w 1987 roku po raz pierwszy jako całe stare miasto w północnej Europie za światowe dziedzictwo kulturowe UNESCO. Nad otoczoną przez wodę starówką z zabytkowym rynkiem góruje siedem kościelnych wież.

Lubeka przez wieki była kojarzona z wolnością, sprawiedliwością i dobrobytem. Zabytkowa zabudowa z rozmaitych okresów: gotyku, renesansu, baroku i klasycyzmu, alejki i ulice, kościoły i klasztory, mieszczańskie kamienice, dzielnice rzemieślnicze i miejskie fortyfikacje jeszcze dzisiaj przypominają o czasach świetności Lubeki . Otoczona wodą starówka, zdominowana przez siedem wież pięciu głównych kościołów, obrazuje żywą od 1000 lat historię i jako znakomity przykład gotyku ceglanego została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Należy tutaj kwartał wokół ratusza, klasztor zamkowy, domy czcigodnych patrycjuszy pomiędzy kościołem św. Piotra a katedrą, zasobniki soli na brzegu Trawny i oczywiście Brama Holsztyńska, symbol miasta i jednocześnie muzeum do zwiedzania i doświadczania. Przejażdżka po porcie stanowi ukoronowanie zwiedzania Lubeki podobnie jak odwiedziny w domach mieszczańskich poświęconych trzem laureatom nagrody Nobla, Tomaszowi Mannowi, Willy'emu Brandtowi i Günterowi Grassowi.

Gotycki Kościół Mariacki służył na wzór budownictwa dla około 70 kościołów w rejonie Morza Bałtyckiego

Warto również, w miarę możliwości, zobaczyć Tydzień Trevemünde, odbywające się przed bramami miasta, sportowe wydarzenie żeglarskie ekstraklasy i jednocześnie festyn ludowy. Wieczorna wędrówka po knajpkach jest również punktem obowiązkowym w programie zwiedzania Lubeki: gdy dzień dobiega końca w licznych knajpach, barach, restauracjach, klubach i dyskotekach budzi się nocne życie. Przy czym wcześniej koniecznie trzeba się posilić oryginalnym lubeckim marcepanem – od setek lat pysznym symbolem miasta i cenioną na całym świecie słodką pokusą.

 

 

Źródło:http://www.germany.travel/pl/miasta-kultura/obiekt-z-listy-swiatowego-dziedzictwa-kulturowego-unesco/miasto-hanzeatyckie-lubeka.html

Zobacz więcej:  http://pl.wikipedia.org/wiki/Lubeka

 

 

Poczdam

Pałace i zespoły parkowe / Na liście UNESCO od 1990 r.
 
Letnia rezydencja Fryderyka II Wielkiego w podberlińskim Poczdamie najpiękniej wygląda, kiedy ogląda się ją od strony ogrodów. Pałac wyłania się ponad sześcioma tarasami wznoszącymi się na rozległym stoku. Miało to być miejsce, w którym monarcha mógł oddawać się swoim ulubionym zajęciom: literaturze, muzyce, filozofii.
 
 Reprezentacyjne schody prowadzą przez środek sześciu szerokich tarasów porośniętych winoroślą wprost do pałacu
 
Pałace i zespoły parkowe w Poczdamie należą dziś do światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ważnym „mistrzem budowlanym” poczdamskich zabytków jest Fryderyk Wielki. Gdy uciekał przed męczącymi formalnościami rządzenia, wrócił do wybudowanego w 1774 roku pałacu letniego w Poczdamie. Żaden inny pałac nie kojarzy się tak bardzo z osobą Fryderyka Wielkiego, jak Sanssouci. W parku Sanssouci ulokowanych jest kilka pałaców i nadzwyczaj fantazyjnie urządzonych ogrodów.
 
 
 
 
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl