Zabudowa miasta / Na liście UNESCO od 1992 r.
Uznawana za jedno z najpiękniejszych miast Europy Praga oprócz wyjątkowej klasy zabytków ma też swoisty nastrój. Na jej nietuzinkowy wygląd i atmosferę mieli wpływ zarówno Czesi, jaki i Niemcy, Żydzi, Austriacy oraz polska królowa Jadwiga, która ufundowała jedno z kolegiów i najstarszego w Europie Środkowej, założonego w 1348 r. uniwersytetu.
Praga, Stare Miasto
Najczęściej reprodukowanym widokiem Pragi jest perspektywa z mostem Karola i zamkiem na Hradczanach w tle. Gotycki most, wybudowany za panowania cesarza Karola IV w XIV w. i nazwany na jego cześć, ma po swoich obu stronach gęsto ustawione barokowe posągi. Na Hradczanach już od IX w. rezydowali władcy Czech, a dziś gmach, który ostateczny kształt przybrał w XVIII w. jest siedzibą prezydenta. Nieopodal wznosi się ogromna Katedra p.w. św. Wita, znakomity przykład architektury gotyckiej. W sąsiedztwie tych okazałych budowli znajduje się Złota Uliczka, którą tworzy ciąg niewielkich domków zamieszkanych dawniej przez złotników i... Franza Kafkę.
Na Rynku Staromiejskim z wieży XIV-wiecznego ratusza można podziwiać wspaniałe widoki, niewątpliwą atrakcją jest też zegar astronomiczny Orloj znajdujący się na jego południowej ściance. Fragment mostu Karola z wieżą staromiejską
Na Starym Mieście strzelistą gotycką urodą wyróżnia się także Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny przed Tynem, w XV w. główny ośrodek hustyzmu. W dzielnicy Mala Strana z daleka widać potężną kopułę arcydzieła baroku - Kościoła p.w. św. Mikołaja. W największym z licznych pałaców, otoczonym przez wspaniałe ogrody - pałacu Waldsteina z XVII w. - obraduje obecnie czeski senat.
Źródło: Encyklopedia ,,Skarby kultury i przyrody UNESCO" wyd.,, Ibis", Poznań 2013
Zobacz więcej: http://pl.czech-unesco.org/praga/prezentacja/
|