Zabudowa miasta / Na liście UNESCO od 1994 r.
Czerwone dachówki przykrywające białe wapienne domostwa, potężne mury obronne omywane morskimi falami - wysunięty w głąb Adriatyku skalisty skrawek lądu już z daleka urzeka swoim widokiem. W samym mieście ogromne wrażenie na zwiedzających wywierają wspaniałe pałace, kościoły i bastiony, zabytkowe studnie i pomniki, ale przede wszystkim niezwykła, wręcz magiczna atmosfera miasta z jego wąskimi, krętymi uliczkami.
Panorama Dubrownika z dobrze widocznymi murami obronnymi
Dubrownik zwany perłą Adriatyku ma ciekawą przeszłość. Został założony przez zesłańców z Rzymu w VII w. Do Raguzy, bo taką wówczas osada nosiła nazwę, wkrótce zawitali Słowianie. Średniowiecze było epoką rozkwitu miasta jako ważnego portu, pomostu handlowego między Bałkanami a Europą Zachodnią. Wolna Republika kupiecka zachowywała znaczną autonomię pod zwierzchnością innych państw. Kres jej świetności położyli nie najeźdźcy, lecz żywioły - trzęsienie ziemi w 1667 r. oraz pożar w 1706 r., w których zginęły tysiące mieszkańców i zostały zniszczone budowle romańskie, gotyckie i renesansowe. Kataklizmom oparły się wznoszone od XIII po XVII w. długie niemal 2 km masywne mury obronne z ponad 20 basztami i bastionami.
Fragment pałacu Sponza (dziedziniec wewnętrzny)
Historyczną oś miasta wyznacza ulica Stradun biegnąca od bramy Pile do bramy Ploće. Za najcenniejszy zabytek uchodzi pałac Rektorów, w którym urzędowały władze Republiki Dubrownickiej. Pałac Sponza mieści jedno z najbogatszych w Europie archiwów, ocalały też gotyckie klasztory Franciszkanów i Dominikanów.
W stylu baroku weneckiego powstały inne znane budowle miasta: katedra oraz Kościół p.w. św. Vlaha (Błażeja - patrona Republiki Dubrownickiej). Split
Źródło: Encyklopedia ,,Skarby kultury i przyrody UNESCO" wyd.,, Ibis", Poznań 2013
Zobacz więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dubrownik
|